W roku 2019 prezentujemy Państwu, jako nowości w naszej szkółce, trzy odmiany Picea engelmannii. Świerki Engelmanna charakteryzują się zwartym i gęstym pokrojem. Mogą stanowić oryginalną alternatywę dla bardzo popularnego w Polsce i często sadzonego w ogrodach srebrnego świerka kłującego (Picea pungens). Jako nowość dostępna będzie również nowa miniaturowa odmiana sosny: Pinus mugo Exelence.

 

Picea engelmannii Blue Harbor (Świerk Engelmanna Blue Harbor)

Picea engelmannii Blue Harbor to silnie rosnący świerk o dość wąskim, zwartym, wyprostowanym pokroju, z wyraźnym przewodnikiem. Pędy boczne stosunkowo krótkie, gęsto osadzone. Igła szaroniebieska i silnie nawoskowana. W dotyku nieco aksamitna i znacznie delikatniejsza niż igła u Picea pungens (świerk kłujący). Jej kolor nadaje całemu drzewu głęboki, morski odcień.

WYMAGANIA
Świerk Engelmanna Blue Harbor dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko nieznacznie ocienionych. Odmiana bardzo wytrzymała na niskie temperatury.

ZASTOSOWANIE
Picea engelmannii Blue Harbor to piękna odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, a także do większych aranżacji. To jeden z ciekawszych świerków, ale w Polsce stosunkowo mało znany i rzadko spotykany. Doskonała roślina do nasadzeń w miastach, ponieważ jest bardzo wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza.

Picea engelmannii Blue Harbor – roślina rosnąca w gruncie
Picea engelmannii Blue Harbor –
roślina rosnąca w gruncie

Świerk Engelmanna Blue Harbor – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Świerk Engelmanna Blue Harbor –
przykładowa roślina oferowana do sprzedaży

Picea engelmannii Blue Harbor – zbliżenie igieł
Picea engelmannii Blue Harbor – zbliżenie igieł

Picea engelmannii Blue Harbor – roślina rosnąca w gruncie
Picea engelmannii Blue Harbor –
roślina rosnąca w gruncie

 

Picea engelmannii Bush’s Lace (Świerk Engelmanna Bush’s Lace)

Picea engelmannii Bush’s Lace to nieduża, wolno rosnąca odmiana świerka Engelmanna. Po 10 latach dorasta do ok. 2 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Odznacza się dość gęstym, szerokim, płaczącym pokrojem, z silnym wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem. Pędy boczne początkowo rozrastają się szeroko na boki, a dopiero w późniejszym okresie zaczynają opadać ku dołowi, nadając świerkowi płaczący pokrój. Igły mają jasną, srebrzystoniebieską barwę, są dość długie i lekko nastroszone na pędach. W dotyku są zdecydowanie delikatniejsze niż igły u Picea pungens (świerk kłujący) i pokryte są woskowym nalotem.

WYMAGANIA
Świerk Engelmanna Bush’s Lace dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Odmiana bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Doskonała roślina do ogrodów w miastach, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie w zanieczyszczonym miejskim powietrzu.

ZASTOSOWANIE
Picea engelmannii Bush’s Lace to piękna odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, a także do większych aranżacji. To jeden z piękniejszych świerków o płaczącym pokroju, ale w Polsce stosunkowo mało znany i rzadko spotykany.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona przez Richarda Busha w stanie Oregon w USA na plantacji drzewek bożonarodzeniowych. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea engelmannii Bush’s Lace – roślina rosnąca w gruncie
Picea engelmannii Bush’s Lace –
roślina rosnąca w gruncie

Świerk Engelmanna Bush’s Lace – zbliżenie igieł
Świerk Engelmanna Bush’s Lace – zbliżenie igieł

Picea engelmannii Bush’s Lace – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Picea engelmannii Bush’s Lace – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

Picea engelmannii Bush’s Lace – roślina rosnąca w gruncie
Picea engelmannii Bush’s Lace –
roślina rosnąca w gruncie

Picea engelmannii Glauca (Świerk Engelmanna Glauca)

Picea engelmannii Glauca to bardzo ładna, gęsta i regularna odmiana świerka Engelmanna. Po 10 latach dorasta do ok. 2 m wysokości i ok. 1,2 m szerokości. Igły mają jasną, srebrzystoniebieską barwę, są dość długie, lekko nastroszone na pędach i pokryte woskowym nalotem. W dotyku są zdecydowanie delikatniejsze niż igły u Picea pungens (świerk kłujący). Konary są regularnie ułożone i wyrastają z nich długie, zwisające do dołu pędy boczne.

WYMAGANIA
Świerk Engelmanna Glauca dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Odmiana bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Doskonała roślina do ogrodów w miastach, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie w zanieczyszczonym, miejskim powietrzu.

ZASTOSOWANIE
Picea engelmannii Gluaca to piękna odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, a także do większych aranżacji. To jeden z piękniejszych świerków o płaczącym pokroju, ale w Polsce stosunkowo mało znany i rzadko spotykany.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wymieniona pod koniec XIX w pracach R. Smitha i L. Beisnnera. Picea engelmannii Glauca to zbiorcza nazwa obejmująca selekty świerka Engelmanna charakteryzujące się srebrzystoniebieskim wybarwieniem igieł i zwartym, gęstym, stożkowym pokrojem. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea engelmannii Gluaca – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Picea engelmannii Gluaca – przykładowa roślina
oferowana do sprzedaży

Świerk Engelmanna Gluaca – zbliżenie igieł
Świerk Engelmanna Gluaca – zbliżenie igieł

Pinus mugo Exelence (Sosna kosodrzewina Exelence)

Pinus mugo Exelence to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny o zwartym, gęstym i kulistym pokroju. Przyrosty roczne mają ok. 1 cm długości. Igły długości 1,5 cm mają barwę jasnozieloną i są zebrane w pęczki po dwie. Pąki wierzchołkowe są błyszczące, jasnobrązowe i wyraźnie widoczne. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości 10-20 cm.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Exelence preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Exelence to przepiękna, miniaturowa odmiana. Doskonale będzie się prezentować w ogrodzie skalnym, na wrzosowisku lub na niewysokich rabatach. Odmianę tę można również uprawiać w pojemnikach np. na balkonach lub na tarasach. W przypadku prowadzenia roślin w pojemnikach należy pamiętać o zabezpieczeniu donicy na zimę przed mrozami, ze względu na możliwość przemarzania systemu korzeniowego.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Egzemplarze mateczne tego kultywaru, z których rozmnażane są rośliny w Szkółce Mykoflor, pochodzą ze szkółki znanego kolekcjonera „czarcich mioteł” Jiříego Balatki.

Sosna kosodrzewina Exelence – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Sosna kosodrzewina Exelence – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

Pinus mugo Exelence – zbliżenie
Pinus mugo Exelence – zbliżenie

Picea engelmannii Blue Harbor – roślina rosnąca w gruncie Świerk Engelmanna Blue Harbor – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży Picea engelmannii Blue Harbor – zbliżenie igieł Picea engelmannii Blue Harbor – roślina rosnąca w gruncie Picea engelmannii Bush’s Lace – roślina rosnąca w gruncie Świerk Engelmanna Bush’s Lace – zbliżenie igieł Picea engelmannii Bush’s Lace – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży Picea engelmannii Bush’s Lace – roślina rosnąca w gruncie Picea engelmannii Gluaca – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży Świerk Engelmanna Gluaca – zbliżenie igieł Sosna kosodrzewina Exelence – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży Pinus mugo Exelence – zbliżenie

Copyright © 2010-2019 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia
jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.