Hippophae rhamnoides Sluníčko to żeńska odmiana rokitnika. Ma postać małego drzewa lub dużego krzewu, osiągającego ok. 3 m wysokości. Liście są wąskie, długości do 8 cm. Z wierzchu zielone, a od spodu srebrzyste. Kwiaty drobne, barwy cytrynowej pojawiają się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści. Owoce dojrzewają dość wcześnie, bo już w drugiej połowie lipca. Są bardzo aromatyczne, duże, owalne, barwy żółtopomarańczowej i mogą ważyć do 1 g. Odmiana ta owocuje bardzo obficie, a jej owoce w porównaniu z innymi odmianami rokitnika pospolitego są najsłodsze. Owoce rozmieszczone są gęsto wzdłuż pędów. Hippophae rhamnoides Sluníčko jest odmianą żeńską i do dobrego owocowania potrzebuje zapylacza, czyli męskiej odmiany rokitnika. Doskonale nadaje się do tego Hippophae rhamnoides Opylovač. Przy większych nasadzeniach wystarczy posadzić jeden krzew męski na 8-10 krzewów odmiany żeńskiej.
WYMAGANIA
Rokitnik pospolity Sluníčko jest rośliną światłolubną. Ma małe wymagania glebowe. Może rosnąć nawet na glebach suchych i piaszczystych. Jest rośliną w pełni odporną na mrozy. Wytrzymuje temperatury do -45° C.
ZASTOSOWANIE
Hippophae rhamnoides Sluníčko jest krzewem sadzonym przede wszystkim ze względu na zdrowe owoce, ale w okresie dojrzewania odznacza się również niezwykłymi walorami dekoracyjnymi. Całe pędy są pokryte drobnymi owocami w intensywnym, żółtopomarańczowym kolorze. Ich miąższ jest bardzo bogaty w witaminy i mikroelementy i świetnie nadaje się na konfitury, soki, nalewki lub wina. Z nasion pozyskuje się doskonały olej. Odmiana ta może być w ogrodzie nie tylko elementem ozdobnym, ale również źródłem wspaniałych owoców. Odmianę tę można sadzić pojedynczo, w grupie lub w formie żywopłotu. Należy tylko pamiętać, że do owocowania potrzebuje zapylacza, czyli odmiany o męskich kwiatach, takiej jak Hippophae rhamnoides Opylovač.
Hippophae rhamnoides Sluníčko – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.