Crataegus monogyna Compacta to karłowa odmiana głogu. Charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem i zgrabnym, kulistym pokrojem. Odmiana nie wymaga formowania. Po 10 latach dorasta do ok. 1 m średnicy. Przyrosty roczne są mocno skrócone i mają po kilka centymetrów długości. Liście są ciemnozielone, błyszczące i na pędach bardzo gęsto osadzone. Kwiaty białe i drobne (ok. 1 cm średnicy). Owoce kuliste, czerwone, niewielkie.
Odmiana ta najlepiej prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości 20-40 cm.

WYMAGANIA
Głóg jednoszyjkowy Compacta jest drzewem bardzo tolerancyjnym, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Nie toleruje jednak gleb wilgotnych i piaszczystych. Odmiana w pełni mrozoodporna. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje nawet duże zacienienie. Głóg ten odporny jest na zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE
Crataegus monogyna Compacta to bardzo ładne, niewielkie, kuliste drzewko. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na wrzosowiska i skalniaki. Można nim również ozdabiać balkony i tarasy, ponieważ dobrze sobie radzi prowadzony w donicy. Z powodu odporności na zanieczyszczenia powietrza nadaje się do nasadzeń miejskich (parki, ogrody, skwery, szpalery wzdłuż ulic).

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wprowadzona do sprzedaży w 1907 roku przez niemiecką szkółkę roślin ozdobnych Spätha.

Crataegus monogyna Compacta zaszczepiony na niewysokim pieńku
Crataegus monogyna Compacta zaszczepiony
na niewysokim pieńku

Głóg jednoszyjkowy Compacta - zbliżenie
Głóg jednoszyjkowy Compacta - zbliżenie

Crataegus monogyna Compacta zaszczepiony na niewysokiej nóżce
Crataegus monogyna Compacta zaszczepiony
na niewysokiej nóżce

Głóg jednoszyjkowy Compacta - zbliżenie liści
Głóg jednoszyjkowy Compacta - zbliżenie liści

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.