Taxodium distichum ‘Pevé Minaret’ to karłowe, bardzo wolno rosnące drzewo, o wąskim, stożkowym pokroju. Po 10 latach dorasta do ok. 2,5 m wysokości. Wszystkie pędy ma łukowato skierowane ku górze i często wyprowadza więcej niż jeden przewodnik. Należy do grupy drzew iglastych o sezonowych igłach. Igły u tej rośliny są jej prawdziwą ozdobą. Są niezwykle delikatne, cieniutkie, jasnozielone, osadzone na niewielkich krótkopędach i przypominają liście paproci lub mimozy. Pędy główne pokrywają gęstym, zwartym kożuchem. Jesienią przebarwiają się na złoto i brązowo i opadają wraz z krótkopędami na których są osadzone. Kora widoczna zwłaszcza po opadnięciu igieł, ma czerwoną barwę i jest mocno postrzępiona, więc również ma walory dekoracyjne.

WYMAGANIA
Taxodium distichum ‘Pevé Minaret’ wymaga sadzenia na stanowiskach w pełni nasłonecznionych choć lubi wilgotne powietrze. Do dobrego wzrostu potrzebuje gleb żyznych i wilgotnych, o odczynie kwaśnym. Może również rosnąć w miejscach podmokłych i okresowo zalewanych.

ZASTOSOWANIE
Cypryśnik błotny ‘Pevé Minaret’ to piękna roślina, doskonale nadająca się do wszystkich ogrodów. Można ją również sadzić w małych ogródkach, ze względu na jej bardzo powolny wzrost i niewielkie docelowo rozmiary.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana ta jest siewką znalezioną w 1990 roku w Holandii przez Pieta Vergeldta.

Taxodium distichum Pevé Minaret
Taxodium distichum 'Pevé Minaret'

Cypryśnik błotny Pevé Minaret – zbliżenie igieł
Cypryśnik błotny 'Pevé Minaret' – zbliżenie igieł

Taxodium distichum Pevé Minaret – zbliżenie igieł
Taxodium distichum 'Pevé Minaret' – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Taxodium distichum Pevé Minaret Cypryśnik błotny Pevé Minaret – zbliżenie igieł Taxodium distichum Pevé Minaret – zbliżenie igieł

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.