Pinus xnigra Bayo to karłowa, wolno rosnąca odmiana sosny czarnej. Odznacza się niezwykle regularnym pokrojem lekko spłaszczonej kuli. Igła ciemnozielona, błyszcząca. Pędy są bardzo ciasno ułożone obok siebie. Całość tworzy efekt bardzo gęstej, zwartej i sztywnej poduchy w otoczce nastroszonych igieł. Roczne przyrosty mają do 5 cm długości. Po 10 latach odmiana ta dorasta do ok. 60 cm wysokości i ok. 50 cm szerokości. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości od 40 do 60 cm. Odmiana ta dostępna jest również w naszej Szkółce w formie nisko szczepionej. Podobne taksony to m.in.: Pinus nigra Maria, Pinus nigra Marie Brégeon, Pinus nigra Gaelle Brégeon (synonim: Pinus nigra Bambino).

WYMAGANIA
Sosna czarna Bayo preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus xnigra Bayo to jedna z piękniejszych, kulistych odmian sosen. Doskonale pasować będzie do ogrodów skalnych, ogródków przydomowych i wrzosowisk. Można ją także przez kilka lat prowadzić w pojemniku ozdabiając tarasy, werandy lub balkony.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO/INNE
Pinus xnigra Bayo to odmiana uzyskana i nazwana w szkółce czeskiego selekcjonera i kolekcjonera „czarcich mioteł” Miroslava Kostelníčka. Jest to mieszaniec uzyskany ze skrzyżowania P. nigra z P. densiflora. Według M. Kostelníčka jest to odmiana bardziej kompaktowa i charakteryzująca się ciekawszą igłą niż podobne do niej odmiany: Pinus nigra Pierrick Bregéon (Pinus nigra BREPO) i Pinus nigra Gaelle Bregéon (Pinus nigra Bambino). Opracowano na podstawie informacji uzyskanych od Miroslava Kostelníčka. Szkółka Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze uzyskała zgodę od selekcjonera odmiany na rozmnażanie i sprzedaż Pinus xnigra Bayo.

Pinus xnigra Bayo
Pinus xnigra Bayo

Sosna czarna Bayo – zbliżenie igieł
Sosna czarna Bayo – zbliżenie igieł

Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł
Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł

Pinus xnigra Bayo
Pinus xnigra Bayo

Sosna czarna Bayo
Sosna czarna Bayo

Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł
Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł

Sosna czarna Bayo zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm
Sosna czarna Bayo zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus xnigra Bayo Sosna czarna Bayo – zbliżenie igieł Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł Pinus xnigra Bayo Sosna czarna Bayo Pinus xnigra Bayo – zbliżenie igieł Sosna czarna Bayo zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.