Pinus wallichiana to piękna sosna pochodząca z Afganistanu i Himalajów. Rośnie stosunkowo wolno i po 30 latach osiąga ok. 10 m wysokości. Ma pokrój luźnego i bardzo szerokiego stożka. Gałęzie są rozłożyste i ułożone w dość regularnych okółkach. Kora u młodych roślin jest gładka i dopiero w starszym wieku pokrywa się drobnymi spękaniami. Igły barwy zielononiebieskiej zebrane są po pięć. Są one bardzo cienkie, delikatne, zwiewne i osiągają do 20 cm długości. Na pędach zwisają do dołu dając charakterystyczny, płaczący efekt. To głównie one nadają niepowtarzalny urok temu drzewu. Dorosłe egzemplarze tworzą piękne szyszki, które mają 15- 25 cm długości, a po otworzeniu się ok. 10 cm szerokości. Synonimy łacińskie: Pinus excelsa i Pinus griffithii.

WYMAGANIA
Sosna himalajska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Toleruje gleby przeciętne i dobrze zdrenowane. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych. W młodym wieku sosna ta może być uszkadzana przez mróz. Starsze egzemplarze są znacznie bardziej wytrzymałe na niskie temperatury. Zdjęcia poniżej pokazują sosnę himalajską rosnącą w Szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze (wschód Polski).

ZASTOSOWANIE
Pinus wallichiana to jedna z piękniejszych sosen. Rośnie bardzo szeroko, a jej dolne gałęzie praktycznie leżą na ziemi. Długie, zwisające igły nadają jej niespotykany u innych sosen, niesamowicie delikatny i zwiewny wygląd. Doskonale nadaje się do dużych ogrodów i parków. Najlepiej sadzić ją samotnie w miejscu wyeksponowanym.

Pinus wallichiana rosnąca w Szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze (wschód Polski)
Pinus wallichiana rosnąca w Szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze (wschód Polski)

Sosna himalajska – zbliżenie igieł
Sosna himalajska – zbliżenie igieł

Pinus wallichiana rosnąca w Szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze (wschód Polski)
Pinus wallichiana rosnąca w Szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze (wschód Polski)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.