Pinus thunbergii Thunderhead to wolno rosnąca sosna o bardzo nieregularnym pokroju, ale z wyraźnie wyprowadzonym przewodnikiem. Początkowo rośnie dość szeroko. Po 10 latach może osiągnąć ok. 1,5 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Charakteryzuje się soczystą, ciemnozieloną barwą igieł, która pięknie kontrastuje z dużymi, białymi pąkami wierzchołkowymi. Igły średniej długości ok. 8 cm, sztywne, bardzo gęsto osadzone, nadają roślinie puchaty wygląd. Odmiana ta początkowa spotykana była jedynie wśród kolekcjonerów. Obecnie, ze względu na wyjątkowe walory estetyczne, produkowana jest przez nieliczne szkółki roślin ozdobnych. 

WYMAGANIA
Pinus thunbergii Thunderhead nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie lubi gleb ciężkich i nieprzepuszczalnych. Należy ją sadzić w miejscach osłoniętych i zacisznych (szczególnie na wschodzie Polski) oraz w pełni nasłonecznionych.

ZASTOSOWANIE
Doskonała roślina do niewielkich ogrodów. Wspaniale nadaje się do zestawień kolorystycznych z jasnozielonymi lub żółtymi roślinami (np.  Pinus thunbergii Ogon).  

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została wprowadzona do sprzedaży w USA pod koniec XX wieku. Następnie trafiła do Europy. Spotykana również pod nazwą Pinus thunbergii Angelica’s Thunderhead.

Pinus thunbergii Thunderhead
Pinus thunbergii Thunderhead

Pinus thunbergii Thunderhead
Pinus thunbergii Thunderhead,
zbliżenie igieł i pąków wierzchołkowych

Pinus thunbergii Thunderhead
Pinus thunbergii Thunderhead – materiał oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.