Sosna żółta Thunberga. Niezbyt silnie rosnące drzewo po 10-ciu latach dorastające do ok. 3-4 metrów wysokości. W młodym wieku pokrój ma luźny, ale z widocznie wyprowadzonym przewodnikiem, później zagęszcza się i przybiera kształt regularnego stożka. Igły złocistożółte, długie, sztywne, wyglądają jak nawoskowane, przez co z daleka przyciągają wzrok. Najintensywniejszy żółty kolor mają zimą. Na wiosnę lekko zielenieją by latem i jesienią znów zacząć przebarwiać się na żółto. Odmiana ta do niedawna spotykana była jedynie wśród kolekcjonerów. Obecnie, ze względu na wyjątkowe walory estetyczne, produkowana jest przez nieliczne szkółki roślin ozdobnych.

WYMAGANIA
Pinus thunbergii Ogon nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie lubi gleb ciężkich i nieprzepuszczalnych. Należy ją sadzić w miejscach osłoniętych (szczególnie na wschodzie Polski) i w pełni nasłonecznionych, gdyż tylko wówczas będzie miała pięknie wybarwione igły.

ZASTOSOWANIE
Przepiękna roślina do wszystkich rodzajów ogrodów. Wspaniale nadaje się do zestawień kolorystycznych oraz rozświetlania miejsc z roślinami o ciemnej zieleni. Jest to jedna z ciekawszych odmian żółtych sosen.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana ta została sprowadzona z Japonii, ale jej miejscem pochodzenia jest najprawdopodobniej Korea. W połowie lat ‘70 XX wieku Barry Yinger podróżował po tych krajach w poszukiwaniu ciekawych okazów roślin. Znalazł kilka niezwykle interesujących drzew m.in. Pinus thunbergii Ogon, które sprowadził do Brookside Gardens, USA. „Ogon” po japońsku oznacza złoto.

Pinus thunbergiii Ogon
Pinus thunbergii Ogon

Pinus thunbergiii Ogon
Pinus thunbergii Ogon, zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.