Sosna niebieska. Roślina szczepiona na wysokości 60 cm. Pinus sylvestris Watereri to odmiana o pięknym, niebieskim zabarwieniu igieł i szerokim, owalnym pokroju. Początkowo rośnie w formie gęstej, zgrabnej kuli. Potem przyjmuje nieco luźniejszy i bardziej nieregularny kształt. Po 10 latach dorasta do ok. 2 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Czasami pojawiają się dłuższe przyrosty, które dla uzyskania kulistego pokroju rośliny należy (najlepiej w fazie wzrostu) uszczyknąć. Dorosłe egzemplarze mogą osiągnąć 3-4 m wysokości i szerokości. Igły są zebrane po dwie, długości 6-7 cm o ładnej, niebieskiej barwie.

WYMAGANIA
Sosna pospolita Watereri to odmiana bardzo łatwa w uprawie, tolerująca nawet gleby ubogie i suche, chociaż będzie wówczas wolniej rosła. Jak wszystkie sosny tego gatunku jest odmianą światłolubną, więc najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych. 

ZASTOSOWANIE
Pinus sylvestris Watereri to piękna, stara angielska odmiana polecana raczej do dużych ogrodów i parków. Posadzona w ogrodzie wprowadza piękny, niebieski akcent. Do mniejszych ogrodów polecana jest sosna niebieska Pinus sylvestris Chantry Blue, która po 10 latach dorasta do 1,4 metra wysokości lub sosna niebieska Pinus sylvestris Marysia, która po 10 latach dorasta od ok. 1 m.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona ok. 1865 roku przez Anthony Waterera, Horsell Common, Surrey, Wielka Brytania. Oryginalne drzewo wciąż (1979) rosło w Knaphill Nuresry.

Pinus sylvestris Watereri
Pinus sylvestris Watereri – materiał oferowany
do sprzedaży

Pinus sylvestris Watereri
Zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.