Pinus sylvestris Trollguld to karłowa, zwarta, wolno rosnąca odmiana sosny pospolitej. Młoda igła jest początkowo seledynowożółta. Następnie zmienia ona barwę na żółtą, a zimą cała roślina staje się złocistożółta. Igła jest dość krótka i na młodych roślinach może być przypalana przez słońce. Na dużych, dorosłych egzemplarzach, poparzenia słoneczne nie są praktycznie widoczne i nie mają wpływu na doznania wizualne. Pinus sylvestris Trollguld rośnie dość wolno i po 10 latach osiąga ok. 50 cm wysokości i ok. 50 cm szerokości. Starsze rośliny wypiętrzają się przyjmując kształt stożka. Dla utrzymania kulistego pokroju (lub w celu skarlenia rośliny) można je łatwo korygować uszczykując (skracając np. o połowę lub jedną trzecią) wiosenne przyrosty. Odmiana ta ma cieńsze i krótsze igły niż Pinus sylvestris Aurea. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim pieńku.

WYMAGANIA
Sosna pospolita Trollguld preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Należy sadzić ją w miejscach słonecznych, gdyż wtedy najintensywniej się wybarwia. Odmiana w pełni odporna na mróz.

ZASTOSOWANIE
Pinus sylvestris Trollguld to jedna z ciekawszych i ładniejszych odmian sosny pospolitej. Wspaniale będzie się prezentować w ogrodzie z miniaturami, na skalniku lub wrzosowisku. Warto posadzić ją tak, aby móc podziwiać ją przez cały rok. Można ją również wykorzystać do kompozycji pojemnikowych w połączeniu z innymi karłowymi roślinami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana ta została wyselekcjonowania pośród siewek Pinus sylvestris Vargguld (Nazwa handlowa: Pinus sylvestris WOLF GOLD) przez Britę Johansson, Szwecja. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus sylvestris Trollguld
Pinus sylvestris Trollguld

Pinus sylvestris Trollguld – igła zimą
Pinus sylvestris Trollguld – igła zimą

Sosna pospolita Trollguld – igła latem
Sosna pospolita Trollguld – igła latem

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.