Pinus sylvestris Repens jest niewielką, dość wolno rosnącą odmianą sosny pospolitej. Ma bardzo charakterystyczny, lekko nieregularny pokrój o wszystkich pędach ułożonych horyzontalnie. Dzięki temu przyjmuje ona kształt mocno spłaszczonej kuli. Roczne przyrosty mają 10-20 cm długości. Po 10 latach może dorastać do ok. 0,6 m wysokości i ok. 3 m szerokości. Igła jest długa, sztywna i zielona. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim pieńku.

WYMAGANIA
Sosna pospolita Repens jest odmianą bardzo tolerancyjną, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus sylvestris Repens to bardzo ciekawa i oryginalna odmiana sosny pospolitej. Zaszczepiona na niewysokim pieńku będzie tworzyć bardzo nietypowe, parasolowate formy, z których łatwo tworzyć formowane cudaki. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Posadzona na skarpie lub murku po pewnym czasie zacznie z niego spływać gęstymi kaskadami. Odmiana ta znajduje również zastosowanie jako roślina okrywowa.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Możliwe, że istnieje więcej niż jeden klon tej rośliny. W 1985 roku Krüssmann opisał słabo rosnącą, bardzo płaską odmianę o długich, zielonych igłach, wyselekcjonowaną przez szkółkę roślin ozdobnych Verkade, stan New Jersey, USA. Natomiast wcześniej, w 1979 roku, Welch opisał odmianę występującą pod tą samą nazwą w Wielkiej Brytanii, która wygląda podobnie; ma długie (30 – 50 mm) i bardzo szerokie (do 2 mm) zielone igły. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus sylvestris Repens
Pinus sylvestris Repens

Sosna pospolita Repens – na pierwszym planie
Sosna pospolita Repens – na pierwszym planie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.