Pinus sylvestris Marysia (znaleziona jako czarcia miotła) to jedna z nielicznych, kulistych, niebieskich odmian sosny pospolitej. Rośnie wolno, osiągając docelowo ok. 2,5-3 m średnicy. Charakteryzuje się gęstym, regularnym, kulistym kształtem i ładną, niebieską igłą długości ok. 5-6 cm. Rośnie wolniej niż popularna sosna z niebieską igłą Pinus sylvestris Watereri.

WYMAGANIA
Sosna pospolita Marysia to odmiana bardzo łatwa w uprawie, tolerująca nawet gleby ubogie i suche, chociaż będzie wówczas wolniej rosła. Jak wszystkie sosny tego gatunku jest odmianą światłolubną, więc najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Pinus sylvestris Marysia to piękna, nowa odmiana, polecana do każdego typu ogrodu i parków. Posadzona wśród innych roślin wprowadza piękny, niebieski akcent. 

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została znaleziona przez p. Roberta Sekreckiego w lasach koło Skierniewic, jako czarcia miotła na pinus sylvestris. Miała ok. 2,5 metra średnicy, była regularna i gęsta. Rozmnażanie rozpoczęto w szkółce Roślin Ozdobnych Mykoflor. Po szczepieniu zachowuje cechy rośliny macierzystej (czarciej miotły). Znalazca nazwał ją imieniem swoje córki – Marysia.

Pinus sylvestris Marysia
4 letnia sosna pospolita Marysia

Pinus sylvestris Marysia
4 letnia sosna pospolita Marysia - zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.