Pinus sylvestris Albyns jest niewielką, wolno rosnącą odmianą sosny pospolitej. Ma bardzo charakterystyczny, nieregularny pokrój o wszystkich pędach ułożonych horyzontalnie. Dzięki temu przyjmuje ona kształt bardzo mocno spłaszczonej kuli. Igły niebieskie, długie, sztywne, zebrane w pęczki po dwie. Już w młodym wieku odmiana ta zawiązuje duże (do 8 cm długości), bardzo dekoracyjne szyszki. Sosna ‘Albyns’ po 10 latach dorasta do ok. 0,3 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim pieńku. Podobna odmiana (ale o zielonych igłach), to Pinus sylvestris Repens.

WYMAGANIA
Sosna pospolita Albyns jest odmianą bardzo tolerancyjną, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus sylvestris Albyns to ciekawa i oryginalna odmiana sosny pospolitej. Zaszczepiona na niewysokim pieńku będzie tworzyć bardzo nietypowe, parasolowate formy, z których łatwo tworzyć formowane cudaki. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Posadzona na skarpie lub murku po pewnym czasie zacznie z niego spływać gęstymi kaskadami. Odmiana ta znajduje również zastosowanie, jako roślina okrywowa.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to siewka znaleziona ok. 1960 roku w szkółce H.A. Albyn Nursery, Ohio, USA. Synonim łaciński: Pinus sylvestris Albyns Prostrate. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży Zbliżenie igieł Zbliżenie igieł Pinus sylvestris Albyns – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.