Żółta sosna wejmutka, pięcioigielna. Drzewo dorastające w naszym klimacie do ok. 6 metrów wysokości w ciągu 12-tu lat, o bardzo regularnym pokroju gęstej piramidy. Igły mają piękny, jasnożółty kolor, który utrzymuje się przez cały rok. Są miękkie, długie, delikatne i zebrane po pięć. Starsze igły położone głębiej wewnątrz rośliny zmieniają barwę (z powodu braku słońca) na jasnozieloną, tworząc tło dla żółtych igieł zewnętrznych. Dzięki temu złocista barwa sosny zostaje dodatkowo wzmocniona i wyeksponowana.

WYMAGANIA
Pinus strobus Louie jest drzewem łatwym w uprawie. Ma małe wymagania glebowe. Toleruje gleby suche lub umiarkowanie wilgotne. Najlepiej sadzić ją w miejscach zacisznych i nasłonecznionych. Igły nie są przypalane przez promienie słoneczne.

ZASTOSOWANIE
Doskonale nadaje się do ogrodów i parków. W szczególności polecana jest dla wszystkich miłośników sosen, gdyż swoim wyglądem potrafi zachwycić każdego. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach nasłonecznionych z ciemną zielenią w tle. Można również używać jej do kontrastowych zestawień kolorystycznych np. z Pinus strobus Macopin (niebieski kolor igieł) lub Pinus sylvestris Beuvronensis (stalowoniebieski kolor igieł).

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Sosna wejmutka Louie została odkryta w Stanach Zjednoczonych w stanie Vermont przez Grega Williamsa a następnie wprowadzona do sprzedaży pod koniec XX wieku przez Kate Brook Nursery. Greg Williams znalazł ją w zimie w górach podczas wycieczki, gdzie żółciła się wśród zielonego lasu.

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie - roślina ok. 7 letnia.
Thank you very much, Richard

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie -
zdjęcie zrobiono pod koniec listopada

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie - zbliżenie igieł,
zdjęcie zrobiono pod koniec października

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie - zdjęcie zrobiono
pod koniec listopada

Pinus strobus Louie
Pinus strobus Louie - zdjęcie zrobiono
pod koniec listopada

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.