Pinus ponderosa Peňáz to wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju odmiana sosny żółtej. Ozdobna jest ona z niespotykanego pokroju i długich igieł. Odmiana ta w młodym wieku wyprowadza pojedynczy, prosty, pionowo skierowany pęd przewodni. W ciągu roku przyrasta on od 60 do 80 cm. Drzewo to w młodym wieku jest bardzo słabo rozgałęzione i wygląda jak maszt lub słup. Gałęzie i pęd główny pokryte są ciemnozieloną, bardzo długą igłą, która przewiesza się pod wpływem własnego ciężaru. Rośliny 20 letnie dorastają (w zależności od warunków) do ok. 15-18 m wysokości. Pędy boczne są nieliczne, często tylko trzy w okółku, stosunkowo krótkie i rzadkie. Starsze rośliny tworzą nieregularną, ażurową koronę. Igły zebrane w pęczki po trzy mają ok. 30 cm długości. Z powodu małej ilości zrazów potrzebnych do wyprodukowania ‘Peňáza’, nie prowadzimy sprzedaży hurtowej tej odmiany. Do sprzedaży oferujemy pojedyncze egzemplarze, których cena (w zależności od wielkości rośliny) wynosi od 150,00 do 350,00 zł.

WYMAGANIA
Sosnę żółtą Peňáz należy sadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych. Wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych i dobrze zdrenowanych.

ZASTOSOWANIE
Pinus ponderosa Peňáz to roślina o niespotykanym wyglądzie. Kilkuletnie drzewo przypomina wysoki, zielony maszt. Roślina ta jest tak oryginalna, że z daleka przyciąga uwagę. Odmianę tę można sadzić samodzielnie lub wśród niewysokich roślin, jako duży, wąski, pionowy akcent. Polecana do dużych ogrodów i parków na stanowiska wyeksponowane.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wyselekcjonowana przez Czecha Josefa Peňáza spośród siewek znalezionych w Ogrodzie Botanicznym w Kolonii nad Renem. Pochodzenie i pisownię odmiany ustalono na podstawie: Miroslav Kostelníček “Čarověníky v naší zahradě”, Praha: Grada Publishing, a.s., 2009. W ofertach handlowych można spotkać pisownię: Pinus ponderosa Penaz (sosna żółta Penaz).

Pinus ponderosa Peňáz
Pinus ponderosa Peňáz

Pinus ponderosa Peňáz – zbliżenie igły
Pinus ponderosa Peňáz – zbliżenie igły

Pinus ponderosa Peňáz
Pinus ponderosa Peňáz

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus ponderosa Peňáz Pinus ponderosa Peňáz – zbliżenie igły Pinus ponderosa Peňáz

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.