Pinus ponderosa Dixie to karłowa, wolno rosnąca odmiana sosny żółtej o zgrabnym, bardzo regularnym, kulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do ok. 1 m średnicy. Jasnozielone igły zebrane są w pęczki po trzy. U młodych roślin mają one ok. 10-12 cm długości. U starszych taksonów igła ulega skróceniu. Do sprzedaży oferujemy rośliny min. 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm. Dostępność, z powodu małej ilości zrazów do szczepień, ograniczona.

WYMAGANIA
Sosna żółta Dixie preferuje gleby lekkie, żyzne i dobrze zdrenowane. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Odmiana w pełni mrozoodporna, odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE
Pinus ponderosa Dixie to niezwykle ciekawa i oryginalna odmiana sosny żółtej. Doskonale pasuje do niewielkich ogrodów. Pięknie będzie się prezentować posadzona wśród karłowych iglaków, na wrzosowiskach, skalniakach i niskich rabatach. Można ją również uprawiać w pojemnikach np. na balkonach lub na tarasach. W przypadku prowadzenia roślin w pojemnikach należy pamiętać o zabezpieczeniu donicy na zimę przed mrozami, ze względu na możliwość przemarzania systemu korzeniowego. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom sosen.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przed 2000 rokiem przez Jerry Morrisa, USA. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus ponderosa Dixie – roślina zaszczepiona na pniu
Pinus ponderosa Dixie – roślina zaszczepiona na pniu

Sosna żółta Dixie – zbliżenie
Sosna żółta Dixie – zbliżenie

Pinus ponderosa Dixie – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Pinus ponderosa Dixie – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus ponderosa Dixie – roślina zaszczepiona na pniu Sosna żółta Dixie – zbliżenie Pinus ponderosa Dixie – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.