Tempelhof to stosunkowo szybko rosnąca odmiana sosny drobnokwiatowej o wyprostowanym, luźnym, stożkowatym pokroju. Często wyprowadza kilka przewodników, co nadaje jej specyficzny wygląd. Przyrosty roczne są różnej długości, ale w przypadku przewodników mogą dochodzić nawet do 40cm. Igły zebrane są po pięć długości 5-7cm. Po zewnętrznej stronie mają barwę ciemnozieloną, zaś po wewnętrznej srebrzystoniebieską. Dzięki temu, w zależności od ilości światła sosna wygląda raz na bardziej zieloną, a innym razem na niebieską czy wręcz granatową. Na wierzchołkach pędów igły są lekko poskręcane w różnych kierunkach i tworzą luźne, szerokie pędzelki. Docelowo odmiana ta może dorastać do 6m wysokości.

WYMAGANIA
Pinus parviflora Tempelhof to sosna stosunkowo łatwa w uprawie. Lubi gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale nie toleruje nadmiaru wody. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych i osłoniętych. 

ZASTOSOWANIE
Sosna drobnokwiatowa Tempelhof należy do jednych z ciekawszych i piękniejszych odmian sosen. Jej malowniczy pokrój, delikatna igła i charakterystyczna barwa powodują, że będzie urokliwie wyglądać w każdym ogrodzie. Jeśli ktoś ma ogród w stylu orientalnym to w żadnym wypadku nie może pominąć tej odmiany. 

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Pierwsze doniesienie o Pinus parviflora Tempelhof to publikacja H.J. Grootendorst z 1969 roku.  Odmiana znaleziona w Von Gimborn Arboretum, Doorn, Holandia.

Pinus parviflora Tempelhof
Pinus parviflora Tempelhof - materiał oferowany
do sprzedaży, zdjęcie zrobiono w słoneczny dzień

Pinus parviflora Tempelhof
Sosna drobnokwiatowa Tempelhof - materiał oferowany
do sprzedaży, zdjęcie zrobiono w słoneczny dzień

Pinus parviflora Tempelhof
Pinus parviflora Tempelhof - zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.