Pinus parviflora Tanima-no-yuki to karłowa, wolno rosnąca odmiana sosny drobnokwiatowej o zwartym, nieregularnym pokroju. Po 10 latach może dorastać do 70 cm wysokości i 70 cm szerokości. Największą jej ozdobą są niebieskozielone igły, które w słońcu mają bardzo charakterystyczne, kremowobiałe przebarwienia. Intensywność wybarwienia igieł zależy od ilości słońca. Im mniej słońca tym igły są bardziej zielone. Najefektowniej wyglądają wiosenne przyrosty, na których rozwijająca się igła przez dość długi okres czasu jest całkowicie biała bez odrobiny zieleni. Później igła zmienia barwę i pomału staje się coraz bardziej zielona, a latem często białe pozostają tylko niektóre pęczki igieł lub ich końcówki. Młode pąki są czerwone.
WYMAGANIA
Sosna drobnokwiatowa Tanima-no-yuki lubi pełne słońce lub niewielki półcień. Jednak młode przyrosty często są przypalane przez słońce. Dlatego najlepiej sadzić ją w miejscach półcienistych lub osłoniętych przed południowym słońcem. Odmiana bardzo wytrzymała na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje gleby suche lub lekko wilgotne, ale nie toleruje ciężkich i podmokłych. Według informacji podawanych przez niektórych amerykańskich szkółkarzy odmiana wytrzymuje temperatury do -30°C.
ZASTOSOWANIE
Pinus parviflora Tanima-no-yuki to odmiana o niespotykanym i przepięknym wyglądzie. Roślina doskonała do sadzenia na terenach suchych. Pięknie wyglądać będzie zarówno w dużych jak i małych ogrodach, tworząc w nich nietypowy biały akcent. Nadaje się również do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Polecana wszystkim miłośnikom pięknych roślin.
POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wymieniona w 1990 r. w ofercie handlowej Kristick Nursery, Pennsylvania, USA. Błędna pisownia tego kultywaru to Tano-mano-uki i Tani-manu-uki. Podana wyżej nieprawidłowa pisownia jest wynikiem omyłkowej transkrypcji pierwotnej nazwy z języka japońskiego. W japońskim tanima znaczy „dolina”, no oznacza „na”, a yuki znaczy „śnieg”, zatem nazwa rośliny oznacza „śnieg w dolinie”. Pochodzenie i nazewnictwo odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species, London: Royal Horticultural Society, 2012.
Pinus parviflora Tanima-no-yuki |
Białe przyrosty |
Zbliżenie igieł |
Białe przyrosty |
Białe przyrosty |
Zbliżenie igieł |
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.