Wolno rosnąca odmiana sosny drobnokwiatowej, o gęstym i nieregularnym pokroju. Igły zebrane są po pięć, cienkie i delikatne długości ok. 5cm, lekko skręcone. Po zewnętrznej stronie igły mają barwę ciemnozieloną, zaś po wewnętrznej srebrzystobiałą. Dzięki temu sosna wygląda niezwykle malowniczo, jakby miała srebrne pasemka na tle soczystej zieleni. Na końcach przyrostów igły są bardzo gęsto osadzone i delikatnie wygięte ku górze, ale nie zamykają się nad pąkami, tylko tworzą na wierzchołach luźne, puchate pędzle.

WYMAGANIA
Pinus parviflora Shizukagoten to sosna stosunkowo łatwa w uprawie. Lubi gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale nie toleruje nadmiaru wody. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Sosna drobnokwiatowa Shizukagoten należy do jednych z ciekawszych i piękniejszych odmian sosen. Jej malowniczy pokrój, delikatna igła i charakterystyczna barwa powodują, że będzie urokliwie wyglądać w każdym ogrodzie. Jeśli ktoś ma ogród w stylu orientalnym to w żadnym wypadku nie może pominąć tej odmiany.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Pinus parviflora Shizukagoten, jak większość odmian sosny drobnokwiatowej, pochodzi z Japonii. Wprowadzona do uprawy pod koniec lat 70 XX wieku przez Wansdyke Nursery, Wielka Brytania. Sosna ta oznaczana jest również jako Pinus parviflora Shizuka Goten.

Pinus parviflora ‘Shizukagoten’
Pinus parviflora ‘Shizukagoten’

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus parviflora ‘Shizukagoten’

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.