Pinus parviflora Kin-po to niebieska, wolno rosnąca odmiana sosny drobnokwiatowej o nieregularnym, rozłożystym pokroju. Igły są po zewnętrznej stronie jasnozielone, a po wewnętrznej srebrzystoniebieskie. Sosna ta oglądana z daleka w pochmurny dzień ma barwę ciemnoniebieską, natomiast w słońcu staje się bardziej błyszcząca i srebrzysta, a momentami wręcz biała. Igły zebrane są po pięć, delikatne, długości ok. 3 cm, bardzo gęsto, szczotkowato osadzone na krótkich przyrostach. Odmiana ta w sposób nieregularny wypuszcza kilka dłuższych pędów, ale nie wyprowadza jednego przewodnika. Na szczytach pędów tworzy, obok głównego pąka wierzchołkowego, bardzo dużo pąków bocznych, często po kilkanaście, dzięki czemu bardzo szybko się zagęszcza. Szyszki będące dodatkową ozdobą wytwarza stosunkowo wcześnie (już w 4-5 roku). Po 10 latach dorasta do ok. 80 cm wysokości i ok. 50 cm szerokości. Do sprzedaży oferujemy materiał 2 lub 3 letni (mniejszy niż prezentowany na zdjęciach poniżej).

WYMAGANIA
Sosna drobnokwiatowa Kin-po to odmiana łatwa w uprawie. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale nie toleruje nadmiaru wody. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych. Całkowicie odporna na mróz.

ZASTOSOWANIE
Pinus parviflora Kin-po to doskonała odmiana do małych ogrodów, na skalniaki, alpinaria i niskie rabaty. Jej zmienność barwy w zależności od pory dnia i ilości słońca, delikatna igła i zwarty pokrój powodują, że będzie urokliwie wyglądać w każdym ogrodzie. Jeśli ktoś ma ogród w stylu orientalnym to w żadnym wypadku nie powinien pominąć tej odmiany.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Pinus parviflora Kin-po jest mutacją znalezioną na Pinus parviflora Ka-ho. Odmiana wymieniona w 1976 r. przez Valavanisa, jako kultywar hodowany w Japonii. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus parviflora Kin-Po
Sosna drobnokwiatowa Kin-po,
srebrzysta barwa igieł w słoneczny dzień

Pinus parviflora Kin-Po
Pinus parviflora Kin-po – zbliżenie igieł

Pinus parviflora Kin-Po
Pinus parviflora Kin-po – ciemnoniebieska barwa igieł w pochmurny dzień

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.