Pinus parviflora Fukai to wolno rosnąca, przyjmująca w starszym wieku kształt piramidy, odmiana sosny drobnokwiatowej. Pokrój wyprostowany, drzewkowaty, z wyraźnie wyprowadzonym przewodnikiem i charakterystycznie, poziomo ułożonymi pędami bocznymi. Po 10 latach dorasta do ok. 1,5 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jej igły z dużymi, kremowożółtymi przebarwieniami. Niekiedy na wiosnę (przy niesprzyjających warunkach pogodowych) są one przypalane przez słońce, ale stosunkowo szybko się regenerują. Igły zebrane są w pęczki po pięć, lekko skręcone i skierowane ku górze wzdłuż pędów. Na dłuższych przyrostach igły są rzadziej osadzone, przez co wyraźnie widoczna jest gładka, oliwkowa kora. Na wierzchołkach igły tworzą nieco gęściejsze pędzelki.
WYMAGANIA
Sosna drobnokwiatowa Fukai to odmiana stosunkowo łatwa w uprawie. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale nie toleruje nadmiaru wody. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych (dla lepszego wybarwienia) i osłoniętych. Całkowicie odporna na mróz.
ZASTOSOWANIE
Malowniczy pokrój, delikatna igła i charakterystyczna barwa igieł sprawiają, że Pinus parviflora Fukai będzie urokliwie wyglądać w każdym ogrodzie. Jeśli ktoś ma ogród w stylu orientalnym to w żadnym wypadku nie powinien pominąć tej odmiany.
POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana w Szwecji przed 1975 rokiem przez Tage Lundella. Pinus parviflora ‘Fukai Seedling’, którą G. Haddow wymieniał w ofercie handlowej przed 1993 rokiem, uważana jest przez Welch & Haddow (1993) za tą samą odmianę. Z tym poglądem zgodzili się A.G. Auders i D.P. Spicer (autorzy Encyklopedii – przyp. Mykoflor). Synonim: Pinus parviflora Fukai Seedling. Pochodzenie i nazewnictwo odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.
|
|
|
|
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.