Pinus nigra Pyramidalis to kolumnowa odmiana sosny czarnej o średniej sile wzrostu. Po 10 latach dorasta do ok. 3-4 m wysokości i ok. 0,8-1,5 m szerokości. Docelowo może osiągnąć ok. 20 m wysokości i kilka metrów szerokości. Początkowo rośnie w kształcie wąskiej, zwartej i dość gęstej kolumny. W starszym wieku staje się zdecydowanie szersza i przybiera kształt stożka. Igły są długie, sztywne, ciemnozielone. Na pędach ułożone są szczotkowato. Roczne przyrosty mają ok. 30-50 cm długości. Pędy są bardzo grube, sztywne i ustawione pionowo. Pąki wierzchołkowe mają jasnoszarą barwę, są duże i dobrze widoczne. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Sosna czarna Pyramidalis preferuje gleby świeże, żyzne i przepuszczalne. Dobrze rośnie na glebach wapiennych. Preferuje stanowiska słoneczne.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Pyramidalis to piękna i bardzo ciekawa odmiana. Swoim wyglądem przypomina puchaty słupek. Można ją sadzić pojedynczo, w grupie lub w szpalerach (np. jako żywopłot osłaniający przed wiatrami). Polecana do nasadzeń miejskich. Odporna na zanieczyszczenia powietrza.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Pierwsza roślina oznaczona nazwą „Pyramidalis” została znaleziona ok. 1932 r. w Durand Eastman Park, Nowy York, USA. Obecnie nazwa ta określa zbiór odmian sosny czarnej o kolumnowym lub stożkowym pokroju. Egzemplarze mateczne Pinus nigra Pyramidalis, z których produkowane są rośliny w szkółce Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze, zostały sprowadzone z czeskiej szkółki roślin ozdobnych Horak i synowie (Horák a synové, Okrasné školky s.r.o., Bystřice pod Hostýnem).

Pinus nigra Pyramidalis
Pinus nigra Pyramidalis
Pinus nigra Pyramidalis
Sosna czarna Pyramidalis

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.