Pinus nigra Moravský Jižní Kříž to wolno rosnąca odmiana sosny czarnej. Charakteryzuje się bardzo regularnym, kulistym i zwartym pokrojem. Roczne przyrosty mają do 5 cm długości. Igła stosunkowo cienka i dość delikatna, średniej długości. Na pędach bardzo gęsto osadzona i mocno nastroszona. Pąki nieduże i prawie zupełnie schowane wśród igieł. Do sprzedaży oferujemy rośliny min. 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Sosna czarna Moravský Jižní Kříž preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych. Odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Moravský Jižní Kříž to kulista odmiana sosny czarnej. Najlepiej prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. Doskonale pasuje do ogrodów skalnych i wrzosowych, a także do zestawów z innymi, niedużymi roślinami. Warto ją sadzić na stanowiskach wyeksponowanych. Ponieważ sosna ta jest odmianą o dość powolnym wzroście, można ją przez kilka lat prowadzić w donicy. Daje to możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Brak jest dostępnych, wiarygodnych informacji na temat pochodzenia tej odmiany. Egzemplarze mateczne roślin, z których pobierane są zrazy do szczepień, pochodzą ze szkółki czeskiego selekcjonera i kolekcjonera „czarcich mioteł” M. Kostelníčka.

Pinus nigra Moravský Jižní Kříž
Pinus nigra Moravský Jižní Kříž

Sosna czarna Moravský Jižní Kříž
Sosna czarna Moravský Jižní Kříž

Pinus nigra Moravský Jižní Kříž
Pinus nigra Moravský Jižní Kříž

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.