Pinus nigra Lesisko to wolno rosnąca, zwarta i gęsta odmiana sosny czarnej. Pokrój początkowo kulisty. W starszym wieku odmiana ta wypiętrza się i przyjmuje kształt szerokiego stożka. Igła długości 6-10 cm jest ciemnozielona, błyszcząca, zebrana po dwie i u nasady schowana w długich, białych koszulkach. Jest ona bardzo sztywna, gruba, prosta, ostro zakończona i mocno nastroszona. Na wierzchołkach pędów rozłożona jest gwiaździście, a dzięki charakterystycznym osnówkom wygląda jakby była dwubarwna. Pędy grube, sztywne, jasnobrązowe. Pąki nieduże, jasnobrązowe. Do sprzedaży oferujemy rośliny min. 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Sosna czarna Lesisko preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych. Odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Lesisko to atrakcyjna odmiana sosny czarnej. Najlepiej prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. Doskonale pasuje do ogrodów skalnych i wrzosowych, a także do zestawów z innymi, niedużymi roślinami. Warto ją sadzić w miejscach wyeksponowanych. Ponieważ sosna ta jest odmianą o dość powolnym wzroście, można ją przez kilka lat prowadzić w donicy. Daje to możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona i wprowadzona do sprzedaży w 2012 roku przez S. Tomszaka, Polska.

Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu
Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu

Sosna czarna Lesisko – zbliżenie
Sosna czarna Lesisko – zbliżenie

Sosna czarna Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu
Sosna czarna Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu

Pinus nigra Lesisko – zbliżenie igieł
Pinus nigra Lesisko – zbliżenie igieł

Sosna czarna Lesisko – zbliżenie igieł
Sosna czarna Lesisko – zbliżenie igieł

Sosna czarna Lesisko
Sosna czarna Lesisko

Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm
Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu Sosna czarna Lesisko – zbliżenie Sosna czarna Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu Pinus nigra Lesisko – zbliżenie igieł Sosna czarna Lesisko – zbliżenie igieł Sosna czarna Lesisko Pinus nigra Lesisko – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.