Pinus nigra Goldfinger to piękne drzewo o średniej sile wzrostu. Po 10 latach dorasta do 4-5 m wysokości i 1,5-2 m szerokości. Pokrój ma luźny. W starszym wieku roślina przyjmuje kształt zgrabnego, szerokiego stożka. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jej igły. Wiosną i latem mają one delikatną, seledynową barwę, a późną jesienią i zimą część z nich zmienia kolor na żółty. Igy są dość sztywne i mogą mieć nawet 20-25 cm długości. Dla pełnego wybarwienia sosna ta powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Sosna czarna Goldfinger jest odmianą bardzo tolerancyjną, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Dobrze rośnie nawet na glebach suchych i piaszczystych. Preferuje stanowiska słoneczne. Odmiana ta jest odporna na zanieczyszczenia powietrza i w pełni mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Goldfinger to niezwykle piękne drzewo o rzadko spotykanej barwie igieł. Doskonale nadaje się do dużych ogrodów i parków. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach wyeksponowanych i nasłonecznionych. Może też służyć ona jako jaśniejszy akcent w ogrodzie. Dobra odmiana na wysokie i szerokie szpalery. Z powodu odporności na zanieczyszczenia powietrza nadaje się do nasadzeń miejskich.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Sosna czarna Goldfinger została uzyskana przed 1990 rokiem w szkółce Treborth Nursery, Wielka Brytania. Odmiana ta należy do podgatunku sosny czarnej Pinus nigra subsp. laricio. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus nigra Goldfinger – igła wiosną i latem
Pinus nigra Goldfinger – igła wiosną i latem

Sosna czarna Goldfinger – igła wiosną i latem
Sosna czarna Goldfinger – igła wiosną i latem

Pinus nigra Goldfinger – w zimie część igieł uzyskuje żółty kolor
Pinus nigra Goldfinger – w zimie część igieł
uzyskuje żółty kolor

Sosna czarna Goldfinger – w zimie część igieł uzyskuje żółty kolor
Sosna czarna Goldfinger – w zimie część igieł
uzyskuje żółty kolor

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.