Pinus nigra Globosa to kulista, wolno rosnąca odmiana sosny czarnej. Po 10 latach dorasta do ok. 1,5 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Pokrój kulisty, zwarty i gęsty. Ciemnozielone, błyszczące igły zebrane są po dwie. Są one sztywne i mają ok. 15 cm długości. Igły ułożone są szczotkowato dookoła pędów, tworząc na wierzchołkach szeroką, płaską rozetę z doskonale widocznymi, jasnobrązowymi pąkami. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Sosna czarna Globosa jest odmianą bardzo tolerancyjną, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Dobrze rośnie nawet na glebach suchych i piaszczystych. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Odmiana łatwa w uprawie. Pinus nigra Globosa jest odporna na zanieczyszczenia powietrza i w pełni mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Globosa to piękna odmiana o zwartym, kulistym pokroju przyciągająca wzrok swoją intensywną zielenią. Doskonale wygląda w zestawieniu np. z Pinus mugo Humpy (zobacz zdjęcie poniżej). Dobra odmiana do każdego typu ogrodu, na większe skalniaki, wrzosowiska i alpinaria. Doskonała roślina na wyższe i szersze obwódki. Odmianę tę można również uprawiać w pojemnikach np. na balkonach lub tarasach. Ze względu na wysoką odporność na zanieczyszczenia powietrza Pinus nigra Globosa nadaje się do nasadzeń miejskich.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana przed 1961 rokiem w Arnold Arboretum, Boston, stan Massachusetts, USA. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Na pierwszym planie dwa egzemplarze Pinus mugo Humpy. Na drugim planie dwie sosny czarne Globosa
Na pierwszym planie dwa egzemplarze Pinus mugo Humpy.
Na drugim planie dwie sosny czarne Globosa

Pinus nigra Globosa - dwie 8 letnie rośliny
Pinus nigra Globosa

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.