Pinus nigra Birte jest karłową, bardzo wolno rosnącą odmianą sosny czarnej. Po 10 latach dorasta do ok. 30 cm wysokości i 30 cm szerokości. Pokrój ma gęsty, zwarty i kulisty. Igły krótkie, sztywne, ostro zakończone, barwy soczystej zieleni. Pąki wyraźnie widoczne, ciemnobrązowe. Do sprzedaży oferujemy rośliny min. 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Sosna czarna Birte preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych. Odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE
Pinus nigra Birte to piękna, kulista odmiana sosny czarnej. Najładniej prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. Doskonale pasuje do ogrodów skalnych i wrzosowych, a także do zestawów z innymi, niedużymi roślinami. Warto ją sadzić w miejscach wyeksponowanych. Ponieważ sosna ta jest odmianą o dość powolnym wzroście, można ją przez kilka lat prowadzić w donicy. Daje to możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wymieniona w Europie (wśród kolekcjonerów i w ofertach handlowych – przyp. Mykoflor) przed 2004 rokiem. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Sosna czarna Birte
Sosna czarna Birte

Pinus nigra Birte – zbliżenie igły i pąków
Pinus nigra Birte – zbliżenie igły i pąków

Pinus nigra Birte – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm
Pinus nigra Birte – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Sosna czarna Birte Pinus nigra Birte – zbliżenie igły i pąków Pinus nigra Birte – roślina zaszczepiona na pniu o wysokości 40 cm

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.