Pinus mugo Zundert to piękna odmiana sosny kosodrzewiny, o średniej sile wzrostu. Pokrój nieregularny, krzaczasty. Po 10 latach dorasta do ok. 1 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Odmiana ta początkowo rośnie kuliście. Starsze rośliny mogą się wypiętrzać wyprowadzając pęd przewodni, który można usuwać. Dla utrzymania zwartego pokroju (lub w celu skarlenia rośliny) można odmianę tę łatwo korygować uszczykując (skracając np. o połowę lub jedną trzecią) wiosenne przyrosty. Cechą charakterystyczną sosny kosodrzewiny Zundert jest barwa jej igieł. Są one dość długie (8-9 cm) i latem mają kolor seledynowy. Jesienią stają się kremowożółte. Dalsze wybarwianie igieł na żółto następuje wraz ze spadkiem temperatur. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Zundert preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Zundert to piękna, niezwykle malownicza odmiana, o złocistych igłach w okresie jesienno-zimowym. Wspaniale nadaje się na ożywienie i kolorystyczne ocieplenie ogrodu w zimie. Można ją sadzić zarówno w małych jak i dużych ogrodach, na większych skalniakach i wrzosowiskach. Nadaje się również do nasadzeń miejskich, ponieważ jest wytrzymała na suszę i ma małe wymagania glebowe.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana w 1977 roku przez S. van Nijnattena, Holandia. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus mugo Zundert w zimie. U tej rośliny skracane są o połowę wiosenne przyrosty
Pinus mugo Zundert w zimie. U tej rośliny
skracane są o połowę wiosenne przyrosty

Sosna kosodrzewina Zundert – igła zimą
Sosna kosodrzewina Zundert – igła zimą

Pinus mugo Zundert w zimie. Forma kulista młodym wieku.
Pinus mugo Zundert w zimie. Forma kulista młodym wieku.

Sosna kosodrzewina Zundert – igła zimą
Sosna kosodrzewina Zundert – igła zimą

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.