Pinus mugo Winter Gold to wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Po 10 latach dorasta do ok. 50-80 cm szerokości i ok. 50 cm wysokości. Dorosłe egzemplarze mogą osiągać do 1,5 m wysokości i 2-3 m szerokości. Pokrój krzaczasty, dość gęsty i zwarty. Pędy sztywne, ustawione pionowo. Igły latem mają barwę jasnozieloną, ale późną jesienią (wraz ze spadkiem temperatur), zmieniają kolor na złocistożółty. Najsilniej wybarwione są na końcówkach, gdzie uzyskują odcień od ciemnożółtego do pomarańczowożółtego. Natomiast u nasady najczęściej pozostają zielone. Tworzy to wspaniały efekt kolorystyczny na roślinie. Wiosną igły ponownie zmieniają kolor, tym razem z żółtego na zielony. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, szczepione na pieńku wysokości 60 cm.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Winter Gold preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych, aby igły mogły się w pełni wybarwiać.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Winter Gold to przepiękna odmiana, o złocistych igłach w czasie zimy. Doskonale będzie prezentować się w każdym ogrodzie zaszczepiona na niewysokim pieńku. Można ją także przez kilka lat prowadzić w pojemnikach, ale należy pamiętać o zabezpieczeniu na zimę donicy przed mrozem. To wspaniała roślina na ożywienie smutnego, zimowego ogrodu, poprzez dodanie mu odrobiny ciepłego, żółtego koloru. Do mniejszych ogrodów i skalników polecamy odmianę Pinus mugo Laarheide (rośnie wolniej i osiąga mniejsze rozmiary niż Pinus mugo Winter Gold). 

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona przed rokiem 1967. W niektórych opracowaniach dendrologicznych nazwa Winter Gold pisana jest łącznie i sosna ta opisywana jest jako Pinus mugo Wintergold.

Pinus mugo Winter Gold
Pinus mugo Winter Gold - na targach ogrodniczych

Pinus mugo Winter Gold
Pinus mugo Winter Gold - na targach ogrodniczych

Pinus mugo Winter Gold
Pinus mugo Winter Gold - materiał oferowany do sprzedaży, zdjęcie zrobiono pod koniec listopada

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.