Pinus mugo Radka to bardzo wolno rosnąca, karłowa odmiana sosny kosodrzewiny. Pokrój zwarty, gęsty, kulisty. Przyrosty roczne mają ok. 1,5 cm długości. Igła krótka, ciemnozielona, zebrana po dwie. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Pinus mugo Radka preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Sosna kosodrzewina Radka to przepiękna, miniaturowa odmiana. Doskonale będzie prezentować się w ogrodzie skalnym, ogrodzie przydomowym lub na wrzosowisku, zaszczepiona na niewysokim pieńku. Można ją także prowadzić w pojemnikach, ale należy pamiętać o zabezpieczeniu na zimę donicy przed mrozem (np. agrowłókniną).

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Pinus mugo Radka to „czarcia miotła” znaleziona przez czeskiego szkółkarza M. Kalouša z Llibochovic. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus uncinata lub sporadycznie do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można spotkać odpowiednio: Pinus uncinata Radka (sosna hakowata Radka) lub Pinus rotundata Radka (sosna błotna Radka).

Pinus mugo (uncinata) Radka Pa 40cm
Pinus mugo Radka – 6 letnia roślina rosnąca w gruncie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.