Pinus mugo Kostelniček to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Charakteryzuje się zwartym, gęstym i kulistym pokrojem. Roczne przyrosty mają ok. 2 cm długości i tworzą gęstą, bardzo zwartą miniaturową kulę. Po 20 latach roślina osiąga ok. 40 cm średnicy. Igły jasnozielone, sztywne, bardzo krótkie (ok. 1,5 cm długości) ułożone są na pędach promieniście. Odmiana podobna do Pinus mugo (uncinata) Ježek, ale mająca krótszą igłę i charakterystyczne rozetki na końcach pędów. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim (15-20 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Pinus mugo Kostelniček jest odmianą łatwą w uprawie. Preferuje gleby lekkie i przepuszczalne oraz stanowiska słoneczne.

ZASTOSOWANIE
Sosna kosodrzewina Kostelniček jest idealną rośliną do niewielkich ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Doskonała do uprawy w pojemnikach np. na balkonach i tarasach.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w Czechach, jako czarcia miotła na Pinus mugo subsp. rotundata, w roku 1987 przez Miroslava Kostelnička. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus uncinata lub sporadycznie do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można spotkać odpowiednio: Pinus uncinata Kostelniček (sosna hakowata Kostelniček) lub Pinus rotundata Kostelniček (sosna błotna Kostelniček). 

Pinus mugo (uncinata) Kostelnicek
Materiał oferowany do sprzedaży
Pinus mugo (uncinata) Kostelnicek
Zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.