Pinus mugo Ježek to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Charakteryzuje się zwartym, gęstym i kulistym pokrojem. Po 20 latach dorasta do ok. 40 cm średnicy. Igły są krótkie, do 2,5 cm długości, ciemnozielone, sztywne, zebrane po dwie. Odmiana podobna do Pinus mugo (uncinata) Kostelniček. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim (15-20 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Pinus mugo Ježek jest odmianą dość łatwą w uprawie, bez specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej sadzić ją w miejscach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Preferuje gleby lekkie i przepuszczalne.

ZASTOSOWANIE
Sosna kosodrzewina Ježek to wspaniała odmiana dla wszystkich kolekcjonerów sosen i miłośników miniatur. Nadaje się do małych ogrodów, na wrzosowiska i skalniaki.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona, jako „czarcia miotła”, przez czeskich szkółkarzy M. Kostelnička oraz J. Mottla. Wprowadzona do sprzedaży w latach 80 XX wieku. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus uncinata lub sporadycznie do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można spotkać odpowiednio: Pinus uncinata Ježek (sosna hakowata Ježek) lub Pinus rotundata Ježek (sosna błotna Ježek).

Pinus mugo (uncinata) Jezek
Pinus mugo Ježek - dorosła roślina

Pinus mugo (uncinata) Jezek
Sosna kosodrzewina Ježek - dorosła roślina

Pinus mugo (uncinata) Jezek
Pinus mugo Ježek - materiał oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.