Miniaturowa, wolno rosnąca sosna kosodrzewina, o zwartym i kulistym pokroju. Po 15 latach dorasta do 70 cm wysokości. Igły są ciemnozielone, zebrane po dwie, długości 2-3 cm.

WYMAGANIA
Odmiana ta nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale jak każda sosna kosodrzewina preferuje gleby lekkie i przepuszczalne oraz miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie. Doskonała odmiana do małych ogrodów i ogrodów kolekcjonerskich.

ZASTOSOWANIE
Sosna Horní Halže 4 wyróżnia się ciekawym, kulistym pokrojem. Polecana do ogrodów skalnych, na wrzosowiska a także do uprawy w pojemnikach. W przypadku prowadzenia roślin w donicach (np. na tarasach) należy pamiętać o zabezpieczeniu donicy na zimę przed mrozami ze względu na możliwość przemarzania systemu korzeniowego. Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie. Polecana szczególnie do małych ogrodów i ogrodów kolekcjonerskich.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została znaleziona przez czeskiego szkółkarza M. Kostelnicka. Inne spotykane nazwy tej odmiany to: Pinus mugo Horní Halže 4 lub Pinus rotundata Horní Halže 4, a w języku polskim: sosna błotna Horní Halže 4/Horní Halze 4, sosna kosodrzewina Horní Halže 4/Horní Halze 4, sosna górska Horní Halže 4/Horní Halze 4.

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.