Pinus mugo Hnizdo to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana kosodrzewiny o zwartym, gęstym pokroju. Początkowo rośnie kuliście, ale z wiekiem przyjmuje kształt niewysokiego, szerokiego stożka zaokrąglonego na szczycie. Po 20 latach dorasta do ok. 1 m wysokości i ok. 70 cm szerokości. Igły zebrane po dwie, ciemnozielone, gęsto osadzone długości ok. 4 cm. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Pinus mugo Hnizdo jest odmianą dość łatwą w uprawie bez specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej sadzić ją w miejscach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Preferuje gleby lekkie i przepuszczalne.

ZASTOSOWANIE
Sosna kosodrzewina Hnizdo to odmiana nadal w Polsce rzadko spotykana. Starsze egzemplarze tworzą w ogrodzie piękne, regularne kopce o soczystej zieleni. Posadzona w towarzystwie niskich i szerokich kosodrzewin np. Pinus mugo Humpy lub podsadzona niebieskimi jałowcami płożącymi np. Juniperus horizontalis Hughes stanowić będzie w ogrodzie prawdziwą ozdobę. Można ją również śmiało zastosować w ogrodach wrzosowatych czy na skalniakach.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona na Pinus mugo subsp. rotundata przez czeskich szkółkarzy M. Kostelnicka i J. Mottla. Wprowadzona do produkcji w latach 80 XX wieku. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus uncinata lub sporadycznie do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można spotkać odpowiednio: Pinus uncinata Hnizdo (sosna hakowata Hnizdo) lub Pinus rotundata Hnizdo (sosna błotna Hnizdo).

Pinus mugo (uncinata) Hnizdo
Dwa dorosłe egzemplarze (na pierwszym planie) Pinus mugo Hnizdo

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.