Pinus mugo subsp. uncinata Borkovice 7 to wolno rosnąca, karłowa sosna o zwartym i gęstym pokroju. Po 15 latach dorasta do ok. 0,7 m wysokości. Ciemnozielone igły długości 3 cm zebrane są w pęczki po dwie. Przyrosty krótkie, bardzo gęsto ułożone, z widocznymi białymi pąkami. Odmiana ta początkowo rośnie kuliście, a w starszym wieku wypiętrza się. W celu zachowania regularnego, kulistego pokroju należy na wiosnę, przed rozwinięciem igieł, skracać młode przyrosty. Odmiana ta równie atrakcyjnie wygląda bez dokonywania na niej zabiegów formujących. Uzyskuje wówczas kształt niewysokiego stożka. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 4 letnie, nisko szczepione. W naszej Szkółce dostępna jest również w sprzedaży Pinus mugo subsp. uncinata Borkovice 7 zaszczepiona na pniu o wysokości 40 lub 60 cm.

WYMAGANIA
Pinus mugo subsp. Borkovice 7 nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale jak każda sosna preferuje gleby lekkie i przepuszczalne oraz miejsca nasłonecznione lub półcieniste.

ZASTOSOWANIE
Odmiana polecana do ogrodów skalnych, na wrzosowiska a także do uprawy w pojemnikach. W przypadku prowadzenia roślin w donicach (np. na tarasach) należy pamiętać o zabezpieczeniu donicy na zimę przed mrozami ze względu na możliwość przemarzania systemu korzeniowego. Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie. Polecana szczególnie do małych ogrodów, ogrodów kolekcjonerskich, na niewysokie obwódki i rabaty.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przez czeskiego szkółkarza Miroslava Kostelnička. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można napotkać pisownię Pinus rotundata Borkovice 7 (sosna błotna Borkovice 7). Pochodzenie i pisownię odmiany ustalono na podstawie: Miroslav Kostelníček “Čarověníky v naší zahradě”, Praha: Grada Publishing, a.s., 2009.

Pinus mugo subsp. Borkovice 7
Pinus mugo subsp. Borkovice 7

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Pinus mugo subsp. Borkovice 7
Pinus mugo subsp. Borkovice 7

W naszej Szkółce dostępna jest również w sprzedaży Pinus mugo subsp. uncinata Borkovice 7 zaszczepiona na pniu
W naszej Szkółce dostępna jest również w sprzedaży
Pinus mugo subsp. uncinata Borkovice 7 zaszczepiona na pniu

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus mugo subsp. Borkovice 7 Zbliżenie igieł Zbliżenie igieł Pinus mugo subsp. Borkovice 7 W naszej Szkółce dostępna jest również w sprzedaży Pinus mugo subsp. uncinata Borkovice 7 zaszczepiona na pniu

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.