Pinus mugo Bochánek to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Ma bardzo regularny pokrój zwartej, gęstej poduchy. Kształtem przypomina okrągły bochenek chleba. Rośliny 15 letnie osiągają 20 cm wysokości i 35 cm szerokości. Przyrosty roczne mają 2 cm długości. Igła ma barwę soczystej zieleni i osiąga długość 1-1,5 cm. Na pędach ułożona jest wyraźnie parami. Pąki są małe, ciemnobrązowe i odsłonięte. W Polsce odmiana ta jest rzadko spotykana w ofertach handlowych. Pinus mugo Bochánek może stanowić doskonałą alternatywę dla bardziej popularnych odmian miniaturowych sosen takich jak np.: Pinus mugo (uncinata) Kostelniček lub Pinus mugo (uncinata) Ježek. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim (15-20 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Bochánek preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Bochánek to przepiękna miniaturowa odmiana. Doskonale będzie prezentować się w ogrodzie skalnym lub na wrzosowisku zaszczepiona na niewysokim pieńku. Można ją także prowadzić w pojemnikach, ale należy pamiętać o zabezpieczeniu na zimą donicy przed mrozem.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w Czechach jako „czarcia miotła” przez pana Miroslava Kostelnička. Przez niektóre źródła dendrologiczne i niektórych szkółkarzy odmiana ta zaliczana jest do Pinus uncinata lub sporadycznie do Pinus rotundata. W związku z tym w niektórych ofertach handlowych lub opracowaniach naukowych można spotkać odpowiednio: Pinus uncinata Bochánek (sosna hakowata Bochánek) lub Pinus rotundata Bochánek (sosna błotna Bochánek).

Pinus mugo (uncinata) Bochanek
Pinus mugo (uncinata) Bochánek – materiał oferowany
do sprzedaży
Pinus mugo (uncinata) Bochanek
Zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.