Odmiany z określeniem „San Sebastian” (SS) to przeważnie karłowe rośliny pochodzące z „czarcich mioteł”. Nazwa pochodzi od okolic San Sebastian (Hoře Sv. Sebastiana-przyp. Mykoflor) w zachodnim rejonie Republiki Czeskiej, gdzie Milan Halada odkrył bagienny teren z licznymi okazami roślin uważanych wówczas przez miejscowych botaników za P. x pseudopumilio (hybrydę P. mugo i P. uncinata). Zebrał on tam pierwsze zrazy z rosnących „czarcich mioteł” i od tamtego czasu, wraz z przyjacielem Janem Beranem, powracał tam wielokrotnie gromadząc dalsze kultywary rosnące na tym terenie. Obecnie sosny z określeniem „San Sebastian” można spotkać w kolekcjach w całej Europie i Ameryce Północnej. Niektóre z nich stały się (lub staną się w najbliższym czasie) bardzo popularne. Najpierw nadawany był numer w serii „San Sebastian”, a później nazwa dla każdej rośliny. Kultywary należące do serii SS w ofertach handlowych figurują często jako P. uncinata (synonim: Pinus mugo subsp. uncinata) lub są wyodrębniane jako podgatunek: P. rotundata (synonim: Pinus mugo subsp. rotundata). Opracowano na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

„Czarcie miotły” z okolic San Sebastian są zbierane do dnia dzisiejszego. Ich liczba ciągle się powiększa (na koniec 2012 r. było ich ponad 1000). „San Sebastiany” produkowane są na ogół w niewielkich ilościach (m.in. z powodu trudności w szczepieniu i braku odpowiedniej ilości zrazów). Podejmując decyzję o wprowadzeniu danej odmiany do sprzedaży bierzemy pod uwagę opinie i sugestie kolekcjonerów roślin oraz czeskich zbieraczy „San Sebastianów”. Wybieramy kultywary o: - niewielkich rocznych przyrostach (rośliny są karłowe lub miniaturowe) - zwartym i gęstym pokroju (np. kulistym, jajowatym, płaskokulistym, nieregularnym) - ciekawej igle (np. lekko skręconej, wyjątkowo krótkiej lub w inny sposób atrakcyjnej) Podejmując decyzję o wprowadzeniu danej odmiany z grupy „San Sebastian” do oferty handlowej kierujemy się również naszym poczuciem gustu i estetyki. Mamy nadzieję, że kultywary, które nam się podobają, sprawią i Państwu podobną satysfakcję.

WYMAGANIA
Pinus mugo subsp. uncinata Absolut preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Odmiana ta powinna być sadzona na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo subsp. uncinata Absolut to doskonała roślina na skalniaki, wrzosowiska, alpinaria, rabaty oraz do małych ogrodów. Można ją także prowadzić w pojemnikach (balkony, tarasy), ale należy pamiętać o zabezpieczeniu na zimę donicy przed mrozem.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana ta określana jest w ofertach handlowych oraz wśród kolekcjonerów „San Sebastianów” m.in. jako: Pinus San Sebastian 780 Absolut, Pinus SS 780 Absolut, Pinus x pseudopumilio 780 Absolut, Pinus mugo Absolut, Pinus mugo subsp. rotundata Absolut, Pinus uncinata Absolut.

Uwaga: Poniżej zamieszczone są zdjęcia 4 letnich roślin. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości 10-20 cm.

 

Pinus mugo subsp. uncinata Absolut
Pinus mugo subsp. uncinata Absolut –
roślina zaszczepiona na niewysokim pieńku

Pinus mugo subsp. uncinata Absolut
Zbliżenie

Pinus mugo subsp. uncinata Absolut
Pinus mugo subsp. uncinata Absolut –
roślina zaszczepiona na niewysokim pieńku

Pinus mugo subsp. uncinata Absolut
Zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.