Pinus mugo Sherwood Compact to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny, o kulistym i regularnym pokroju. Roczne przyrosty są krótkie (5-6 cm), sztywne, pokryte gęstą, szczotkowatą igłą. Sprawia to, że roślina jest bardzo zagęszczona. Igły zebrane są po dwie. Są one ciemnozielone, krótkie i błyszczące z nielicznymi cętkami żywicy. Pąki wierzchołkowe są wyraźnie widoczne.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Sherwood Compact nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale jak każda kosodrzewina preferuje gleby lekkie i przepuszczalne oraz miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Sherwood Compact to ładna, miniaturowa odmiana sosny kosodrzewiny. Doskonale prezentuje się w małych ogrodach, wrzosowiskach i na skalniakach. Dobra odmiana na niewysokie obwódki.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to siewka znaleziona i wprowadzona do sprzedaży w drugiej połowie XX wieku przez szkółkę Sherwood Nurseries, stan Oregon, USA. Bob Fincham ze szkółki Coenosium Gardens sugeruje, iż odmiana ta może należeć do gatunku Pinus balfouriana z racji braku kanalików żywicznych. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus mugo Sherwood Compact – młode przyrosty i kwiatostany
Pinus mugo Sherwood Compact – młode przyrosty
i kwiatostany

Sosna kosodrzewina Sherwood Compact
Sosna kosodrzewina Sherwood Compact

Pinus mugo Sherwood Compact – młode przyrosty i kwiatostany
Pinus mugo Sherwood Compact – młode przyrosty
i kwiatostany

Sosna kosodrzewina Sherwood Compact – młode przyrosty i kwiatostany
Sosna kosodrzewina Sherwood Compact – młode przyrosty
i kwiatostany

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.