Pinus mugo Hvoždany to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Po 10 latach dorasta do ok. 30 cm średnicy. Przyrosty roczne mają do 3 cm długości. Pędy ułożone są bardzo gęsto, tworząc zwartą, kulistą, lekko spłaszczoną poduchę. Igła długości 2-2,5 cm ma zieloną barwę i zebrana jest w pęczki po dwie. Pąki ciemnobrązowe, bardzo drobne. Do sprzedaży oferujemy rośliny min. 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Hvoždany preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Hvoždany to przepiękna, miniaturowa odmiana. Doskonale będzie się prezentować w ogrodzie skalnym, na wrzosowisku lub na niskich rabatach. Odmianę tę można również uprawiać w pojemnikach np. na balkonach lub na tarasach. W przypadku prowadzenia roślin w pojemnikach należy pamiętać o zabezpieczeniu donicy na zimę przed mrozami, ze względu na możliwość przemarzania systemu korzeniowego. Odmiana polecana wszystkim miłośnikom miniaturowych roślin.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przed 2000 rokiem na Pinus mugo Mops w miejscowości Hvoždany, Czechy. Synonim łaciński:  Pinus mugo Mops Hvoždany. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu
Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu

Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie igieł
Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie igieł

Pinus mugo Hvoždany – zbliżenie igieł
Pinus mugo Hvoždany – zbliżenie igieł

Sosna kosodrzewina Hvoždany
Sosna kosodrzewina Hvoždany

Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu
Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu

Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie
Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie igieł Pinus mugo Hvoždany – zbliżenie igieł Sosna kosodrzewina Hvoždany Pinus mugo Hvoždany – roślina zaszczepiona na pniu Sosna kosodrzewina Hvoždany – zbliżenie

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.