Pinus mugo Chameleon to wolno rosnąca odmiana sosny kosodrzewiny. Cechą charakterystyczną tego kultywaru są dwubarwne igły: zielone w żółte paski. Barwa ta pojawia się latem i utrzymuje na igle przez ok. 1,5 miesiąca. Po tym czasie igły stają się zielone i takie pozostają do następnego lata. Odmiana ta ma pokrój wzniesiony i lekko nieregularny, dlatego w celu uzyskania np. gęstej kuli (podobnej jak na zdjęciu zamieszczonym poniżej) należy skracać wiosenne przyrosty. Po 10 latach dorasta do ok. 60 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Dostępność ograniczona.

WYMAGANIA
Sosna kosodrzewina Chameleon nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale jak każda sosna preferuje gleby lekkie i przepuszczalne. Wymaga posadzenia w pełnym słońcu. Tylko w takich warunkach może uzyskać pełnię swoich barw. 

ZASTOSOWANIE
Pinus mugo Chameleon to bardzo ciekawa i atrakcyjna odmiana. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do każdego ogrodu. Czasami igły mogą być przypalane przez słońce, zwłaszcza u młodych roślin. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki, rabaty i na wrzosowiska.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana w 2003 r. przez Vica van Liera w Meyel, w Holandii. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species, London: Royal Horticultural Society, 2012. Czasami odmiana ta oferowana jest do sprzedaży pod nieprawidłowymi nazwami: Pinus mugo Cameleon lub Pinus mugo Kameleon.

Pinus mugo Chameleon
Pinus mugo Chameleon prowadzony w formie kuli

Pinus mugo Chameleon
Zbliżenie igieł (lato)

Pinus mugo Chameleon
Zbliżenie igieł (lato)
Pinus mugo Chameleon
Zbliżenie igieł (lato)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.