Pinus heldreichii Smidtii to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny bośniackiej. Po 10 latach osiąga ok. 30 cm średnicy. Jest to jedna z najmniejszych odmian w obrębie Pinus heldreichii. Charakteryzuje się bardzo gęstym, zwartym, kulistym pokrojem. W starszym wieku może się delikatnie wypiętrzać, przyjmując kształt szerokiego, niewysokiego stożka. Igły krótkie, długości 3-5 cm, jasnozielone. Są sztywne i na roślinie skierowane ku górze, przez co stwarzają wrażenie jakby uczesanych. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na pniu o wysokości od 40 do 80 cm. W naszej Szkółce dostępny jest również ‘Smidtii’ nisko sczepiony.

WYMAGANIA
Sosna bośniacka Smidtii jest odmianą mało wymagającą w uprawie. Może rosnąć zarówno na glebach żyznych, jak i ubogich i suchych. Należy ją sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jest w pełni odporna na mróz.

ZASTOSOWANIE
Pinus heldreichii Smidtii to jedna z ładniejszych, karłowych odmian sosen. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska i alpinaria oraz niskie rabaty. Można ją również przez wiele lat uprawiać w pojemniku.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w bośniackich górach w pobliżu Sarajewa w 1926 roku przez Eugena Šmidta, ówczesnego sekretarza Czeskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Uprawiana następnie przez niego w Arboretum w Průhonicach. Błędna pisownia: ‘Schmidtii’. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012. Synonimy: Pinus leucodermis Smidtii, Pinus heldreichii Šmidtii, Pinus leucodermis Šmidtii, Pinus heldreichii Pygmaea.

Pinus heldreichii Smidtii
Pinus heldreichii Smidtii

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Zbliżenie igieł i szyszki
Zbliżenie igieł i szyszki

Pinus heldreichii Smidtii – roślina zaszczepiona na pniu
Pinus heldreichii Smidtii – roślina zaszczepiona na pniu

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Pinus heldreichii Smidtii – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Pinus heldreichii Smidtii – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Pinus heldreichii Smidtii Zbliżenie igieł Zbliżenie igieł Zbliżenie igieł i szyszki Pinus heldreichii Smidtii – roślina zaszczepiona na pniu Zbliżenie igieł Pinus heldreichii Smidtii – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.