Pinus heldreichii Malinki to wolno rosnąca odmiana sosny bośniackiej o bardzo regularnym, zwartym, stożkowatym pokroju. Roczne przyrosty mają ok. 10-15 cm długości. Po 10 latach dorasta do ok. 1,3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Pędy ułożone są gęsto i ustawione pionowo. Igły długie, sztywne, barwy ciemnozielonej, bardzo gęsto osadzone na pędach. Na jednorocznych przyrostach igły skierowane są pod ostrym kątem ku górze tworząc charakterystyczne, luźne pędzle z pączkami wierzchołkowymi schowanymi pod igłami. Na starszych przyrostach igły lekko się rozchylają i szczotkowato sterczą dookoła pędów.

WYMAGANIA
Pinus heldreichii Malinki to odmiana o małych wymaganiach glebowych. Poradzi sobie nawet na glebach ubogich i suchych.

ZASTOSOWANIE
Sosna bośniacka Malinki to wspaniała odmiana do małych ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska. Doskonale nadaje się również do nasadzeń miejskich, ponieważ jest bardzo wytrzymała na susze i ma małe wymagania glebowe.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana przed 1995 rokiem przez niemiecką szkółkę roślin ozdobnych Wüstemeyer. Synonim łaciński: Pinus leucodermis Malinki. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus heldreichii Malinki – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Pinus heldreichii Malinki – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

Sosna bośniacka Malinki – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Sosna bośniacka Malinki – przykładowy materiał
oferowany do sprzedaży

Pinus heldreichii Malinki – zbliżenie igieł
Pinus heldreichii Malinki – zbliżenie igieł

Sosna bośniacka Malinki – zbliżenie igieł
Sosna bośniacka Malinki – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2025 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.