Karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny bośniackiej, o gęstym i zwartym pokroju regularnego stożka. Roczne przyrosty osiągają długość do 10 cm. Igły są barwy soczystej zieleni, sztywne, długości ok. 8 cm, bardzo gęsto osadzone. Na jednorocznych przyrostach skierowane są lekko ku wierzchołkowi, ale nie zamykają się nad nim jak w przypadku innych odmian sosny bośniackiej. Dzięki temu doskonale widoczne są jasnoczerwone pączki.

WYMAGANIA
Pinus heldreichii Karmel to odmiana o małych wymaganiach glebowych. Poradzi sobie nawet na glebach ubogich i suchych.

ZASTOSOWANIE
Sosna bośniacka Karmel to jedna z piękniejszych i ciekawszych odmian wśród sosen. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska. W Polsce rzadko oferowana do sprzedaży.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Sosna bośniacka Karmel została znaleziona przez czeskiego szkółkarza J. Obdržálka. Według starej nomenklatury (nazewnictwa) Pinus heldreichii Karmel to Pinus leucodermis Karmel.

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.