Pinus banksiana Uncle Fogy to wolno rosnąca i niezwykle oryginalna odmiana sosny Banksa. Odmiana ta w młodym wieku bez palikowania rośnie jako płożący krzew. Starsze rośliny wyprowadzają wyraźnie chylący się do dołu przewodnik. Przewisające, powykręcane w różne strony pędy nadają tej odmianie dziwne i nieregularne kształty. W efekcie każdy egzemplarz tej odmiany jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Roślina z prowadzonym przy podporze przewodnikiem dorasta po 10 latach do ok. 3 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Igła długości ok. 3 cm ma barwę ciemnozieloną i jest poskręcana. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Sosna Banksa Uncle Fogy jest odmianą o bardzo małych wymaganiach siedliskowych. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub półcienistych. Jest to odmiana niezwykle odporna zarówno na bardzo niskie jak i wysokie temperatury powietrza. Toleruje gleby suche i bardzo ubogie.

ZASTOSOWANIE
Pinus banksiana Uncle Fogy nadaje się do wszystkich rodzajów ogrodów. Dobrze będzie się prezentować na wrzosowiskach i w dużych ogrodach skalnych. To wspaniała odmiana dla wszystkich miłośników dziwnych roślin o nietypowych kształtach. W przypadku tej odmiany na efekt wizualny trzeba poczekać kilka lat.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to siewka znaleziona przed rokiem 1970 przez panią Wylder z Richfield w stanie Minnesota, USA. "Uncle Fogy" (Wujek Fogy - przyp. Mykoflor) to pseudonim Clarence'a Tolga, redaktora prowadzącego program ogrodniczy w lokalnej radiostacji. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus banksiana Uncle Fogy
Pinus banksiana Uncle Fogy – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.