Wolno rosnąca odmiana sosny Banksa o nieregularnym, rozłożystym pokroju. Igły długości 2-3 cm barwy jasnozielonej są szersze niż u innych gatunków sosen i mocno spłaszczone oraz delikatnie powykręcane. Roczne przyrosty mają do 5 cm długości. Do sprzedaży oferujemy materiał 2 lub 3 letni (mniejszy niż prezentowany na zdjęciach poniżej).

WYMAGANIA
Pinus banksiana Banská Štiavnica podobnie jak gatunek, jest sosną łatwą w uprawie i bardzo mało wymagającą. Jest dosyć wytrzymała na suszę. Śmiało może być sadzona nawet na glebach bardzo ubogich. Jak wszystkie sosny jest gatunkiem światłolubnym, więc preferuje miejsca słoneczne.

ZASTOSOWANIE
Sosna Banksa Banská Štiavnica to odmiana o bardzo nietypowym i oryginalnym wyglądzie. Dzięki temu doskonale nadaje się do urozmaicenia każdego rodzaju ogrodu. Znakomicie pasuje do ogrodów orientalnych i na wrzosowiska.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została znaleziona w latach 80 w arboretum Kysihýbel, Słowacja przez J. Červený. Sosna ta oznaczana jest również jako: Pinus banksiana Abš (sosna Banksa Abš) lub Pinus banksiana Kysihýbl (sosna Banksa Kysihýbl).

Pinus banksiana Banska Stiavnica
7 letnia Pinus banksiana Banská Štiavnica
Pinus banksiana Banska Stiavnica
7 letnia Sosna Banksa Banská Štiavnica

Pinus banksiana Banska Stiavnica
Pinus banksiana Banská Štiavnica – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.