Picea rubens Grandfather Mountain to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka czerwonego. Przyrosty roczne mają ok. 2-3 cm długości. Pokrój początkowo kulisty, ale starsze rośliny mogą się lekko wypiętrzać, przyjmując kształt szerokiego stożka. Igła długości ok. 5 mm jest zielononiebieska i bardzo cienka. Jest ona gęsto osadzona na pędach i mocno nastroszona. Pąki wierzchołkowe wyraźnie widoczne, drobne, prawie kuliste, o jasnobrązowej barwie. Są one mocno błyszczące i na roślinie wyglądają jak koraliki. Niektóre pąki są bardzo duże i są schowane w koszulkach z igieł. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości 20-40 cm.

WYMAGANIA
Świerk czerwony Grandfather Mountain preferuje gleby wilgotne i umiarkowanie żyzne. Toleruje lekkie zacienienie. Jest odmianą całkowicie mrozoodporną. Podczas długotrwałych opadów wiosną i latem należy chronić ją przed szarą pleśnią, a latem (podczas suchej pogody) przed przędziorkiem.

ZASTOSOWANIE
Picea rubens Grandfather Mountain to piękna, miniaturowa odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozem.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przed 1979 r. przez Uwe Horstmanna na górze Grandfather Mountain w Appalachach, USA. Czasami mylona z Picea rubens Pocono. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea rubens Grandfather Mountain
Picea rubens Grandfather Mountain (wiosna)

Picea rubens Grandfather Mountain
Świerk czerwony Grandfather Mountain (jesień)

Picea rubens Grandfather Mountain
Picea rubens Grandfather Mountain (jesień)

Picea rubens Grandfather Mountain
Zbliżenie igieł (jesień)

Picea rubens Grandfather Mountain
Picea rubens Grandfather Mountain (wiosna)

Picea rubens Grandfather Mountain
Świerk czerwony Grandfather Mountain (jesień)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.