Picea pungens Kutchebo to karłowa, wolno rosnąca odmiana świerka kłującego. Odznacza się zwartym, gęstym, bardzo regularnym, kulistym pokrojem. Igła sztywna, ostra, srebrzystoniebieska, długości 2-3 cm. Przyrosty roczne mają ok. 5-7 cm długości. Jest odmianą praktycznie nie wyprowadzającą wierzchołka, (co jest szczególnie istotne u roślin szczepionych na pieńku), w przeciwieństwie do często oferowanej do sprzedaży w Polsce w formie piennej odmiany Picea pungens Glauca Globosa. ‘Glauca Globosa’ nie korygowana dość szybko wyprowadza wierzchołek i przybiera kształt stożka. Z naszych kilkuletnich obserwacji wynika, że odmiana Picea pungens Kutchebo nie wyprowadza przewodnika. Nie możemy jednak wykluczyć takiej możliwości u starszych roślin. Wówczas najlepiej usunąć pęd nadmiernie wyciągający się w górę. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na wysokości 40-60 cm.
WYMAGANIA
Świerk kłujący Kutchebo preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym.
ZASTOSOWANIE
Picea pungens Kutchebo to piękna, kulista odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.
POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uprawiana w USA przed 2005 rokiem. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.
|
|
|
|
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.