Picea pungens Blue Pearl to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka kłującego. Rośnie początkowo kuliście. W starszym wieku roślina przybiera kształt spłaszczonej kuli. Odmiana ta po 10 latach dorasta do ok. 20 cm wysokości i ok. 35 cm szerokości. Igły długości ok. 2 cm mają niebieską barwę z delikatnym, srebrzystym nalotem. Są one sztywne, kłujące i mocno nastroszone. Roczne przyrosty mają ok. 3 cm długości. Odmiana ta bardzo ładnie wygląda zaszczepiona na pniu. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, zaszczepione na wysokości 80 cm.

WYMAGANIA
Świerk kłujący Blue Pearl preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym.

ZASTOSOWANIE
Picea pungens Blue Pearl to piękna, karłowa odmiana świerka kłującego. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona na Picea pungens Fat Albert przez amerykańską szkółkę roślin ozdobnych Iseli Nursery. Odmiana uzyskana przed 1992 rokiem. Synonim łaciński: Picea pungens Fat Albert WB. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea pungens Blue Pearl – roślina zaszczepiona na pniu
Picea pungens Blue Pearl – roślina zaszczepiona na pniu

Świerk kłujący Blue Pearl – zbliżenie
Świerk kłujący Blue Pearl – zbliżenie

Picea pungens Blue Pearl – zbliżenie igły
Picea pungens Blue Pearl – zbliżenie igły

Świerk kłujący Blue Pearl – zbliżenie igły
Świerk kłujący Blue Pearl – zbliżenie igły

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.