Białobok to bardzo charakterystyczna odmiana świerka kłującego o kremowych, a niekiedy niemal białych wiosennych przyrostach. Później młode igły zmieniają barwę i stają się niebieskie, ale przez ok. miesiąc młode przyrosty nadają temu świerkowi niepowtarzalny wygląd. Rośnie podobnie jak gatunek, ale wolniej i ma mniej regularny pokrój. W początkowym okresie może mieć problem z wyprowadzeniem przewodnika. Należy wówczas główny pęd prowadzić przy podporze. Po 10 latach dorasta do ok. 2m wysokości 1m szerokości.

WYMAGANIA
Picea pungens Białobok lubi gleby umiarkowanie żyzne i przepuszczalne oraz miejsca słoneczne.

ZASTOSOWANIE
Świerk kłujący Białobok to przepiękny świerk do każdego ogrodu, wart posadzenia w miejscu wyeksponowanym i reprezentacyjnym. Ozdobny przez cały rok - na wiosnę z powodów białych przyrostów, a przez resztę roku dzięki swojej niebieskiej barwie.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona przed 1939 r. przez Jana Białoboka, PINGW,  Puławy.

Picea pungens Białobok
Picea pungens Białobok – wiosenne przyrosty

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.