Przepiękna, złota, miniaturowa odmiana świerka kaukaskiego. Jej cechą charakterystyczną są igły, mające niezwykle intensywną, złocistożółtą barwę, którą zachowują przez cały rok. Przy zbyt silnym słońcu mogą być one przypalane. Dlatego należy bardzo starannie wybierać miejsce sadzenia dla tej odmiany. Świerk ten rośnie bardzo wolno. Roczne przyrosty mają ok. 3cm długości, choć w sprzyjających warunkach mogą być nieznacznie dłuższe (szczególnie u młodych roślin).

WYMAGANIA
Picea orientalis Tom Thumb Gold lubi gleby przeciętne i umiarkowanie wilgotne. Największą uwagę należy zwrócić na miejsce sadzenia. Świerk ten nie powinien być sadzony w pełnym słońcu, ale nie może też to być miejsce zbytnio ocienione, ponieważ wówczas igły nie będą się ładnie wybarwiały. Igły najsilniej przypalane są w lutym, gdy jest silny mróz i intensywne słońce. Można je wówczas na 2-3 tygodnie delikatnie okryć.

ZASTOSOWANIE
Świerk kaukaski Tom Thumb Gold to jedna z piękniejszych miniatur wśród świerków. Doskonale będzie się prezentować w małym ogródku skalnym czy na wrzosowisku, a także posadzony w donicy. Najlepiej świerk ten wygląda szczepiony na niewysokim pniu, gdyż jest wówczas odpowiednio wyeksponowany. Szczególnie polecany dla wszystkich miłośników miniatur.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została znaleziona w USA, jako czarcia miotła na Picea orientalis Skylands (Świerk kaukaski Skylands). Najprawdopodobniej świerk ten w USA oznaczany jest jako Picea orientalis Tom Thumb. Został on w 2007 r. wybrany „Rośliną Roku” przez American Conifer Society. 

 

Picea orientalis Tom Thumb Gold
Picea orientalis Tom Thumb Gold
– materiał oferowany do sprzedaży

Picea orientalis Tom Thumb Gold
Świerk kaukaski Tom Thumb Gold – zbliżenie

Picea orientalis Tom Thumb Gold
Picea orientalis Tom Thumb Gold – materiał oferowany
do sprzedaży

Picea orientalis Tom Thumb Gold
Świerk kaukaski Tom Thumb Gold – zbliżenie igły

 

​ ​

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.